środa, 23 marca 2011

Jak zakwasić glebę

    

                     

                        

               Jak zakwasić glebę


     Istnieje wiele roślin, zarówno jadalnych jak i ozdobnych, które wymagają gleby o odczynie silnie kwaśnym (pH 3,5-4,5). Oto kilka porad dotyczących zakwaszenia gleby oraz metody na określenie odczynu gleby poprzez bioindykatory.

     Naturalną rzeczą jest, że w naszych warunkach klimatycznych gleby ulegają samoczynnemu zakwaszeniu poprzez wypłukiwania wapnia i magnezu. Działalność człowieka również sprzyja obniżaniu odczynu gleby np. poprzez stosowanie kwaśnych nawozów mineralnych. Dlatego często stosuje się wapnowanie. Ale, żeby wiedzieć dokładnie jakich użyc nawozów i ich ilości, musimy znać dokładny odczyn gleby. Laboratoria, które zajmują się takimi badaniami często stwierdzają w wielu regionach naszego kraju liczne przypadki przewapnowania.
     Szczególnie niebezpieczne jest dla gleby użycie wapna tlenkowego (CaO), które gwałtownie zmienia odczyn gleby, a przedawkowanie tym nawozem skutkuje silną alkalizacją środowiska korzeniowego roślin. Większość z nich do prawidłowego wzrostu wymaga gleb obojętnych, lub lekko kwaśnych, natomiast w odczynie zasadowym korzenie roślin praktycznie nie maja możliwości pobierania fosforu i większości mikroelementów (za wyjątkiem molibdenu). Objawem przewapnowania jest nagłe zahamowanie wzrostu i rozwoju, oraz żółknięcie najmłodszych części roślin.

                             JAK OCENIĆ ODCZYN GLEBY

     Badania laboratoryjne określające poziom pH gleby to wydatek kilkudziesięciu złotych, ale dla amatora, który uprawia działkę dla własnej przyjemności nie jest aż tak bardzo istotne takie dokładne wskazanie odczynu. Są metody, dzięki którym możemy sami określić (może mniej dokładnie, ale za to za darmo) jaki jest poziom pH w naszej glebie na podstawie roślin wskaźnikowych tzw. bioindykatorów.
     Rośliny dziko rosnące tak samo jak uprawne mają różne upodobania względem warunków glebowych. Jedne wolą stanowiska kwaśne, inne zaś preferują gleby zasobne w wapń. Gdy będziemy dokładnie obserwować nasz ogród, to możemy przy znajomości poszczególnych gatunków roślin zorientować się jaki odczyn ma nasza gleba. Nie należy jednak wyciągać wniosków zbyt pochopnie na podstawie obecności jednej rośliny, ale gdy występuje kilka gatunków o podobnych wymaganiach i to w znacznej ilości.

         BIOINDYKATORY BLEB KWAŚNYCH, ORAZ ZASADOWYCH

 

Rośliny charakterystyczne dla gleb ubogich w wapń ( kwaśnych)
Rośliny charakterystyczne dla gleb zasobnych w wapń (zasadowych)
Czerwiec roczny
Blekot pospolity
Fiołek polny
Cykoria podróżnik
Fiołek trójbarwny
Czyściec roczny
Mech torfowiec
Gorczyca polna
Pięciornik srebrny
Groszek bulwiasty
Rumian polny
Mak polny
Rzodkiew świrzepa
Miłek wiosenny
Sporek polny
Pierwiosnek lekarski
Szczaw polny
Podbiał pospolity
Widłak jałowcowaty
Szałwia łąkowa


      Na podstawie tych roślin możemy ocenić odczyn gleby, jednak najbardziej dokładnym sposobem jest oddanie próbki ziemi do analizy, albo zbadanie samemu za pomocą pH-metrów, lub testerów pH. Niestety urządzenia te są dość drogie (ok.300 zł.) dlatego dobrze byłoby złożyć się z kilkoma sąsiadami na taki zakup.

                            JAK OBNIŻYĆ ODCZYN GLEBY

     Jest kilka sposobów na zakwaszenie gleby. Popularne jest stosowanie kwaśnej substancji organicznej. Najlepszy jest kwaśny torf wysoki (niewapnowany) przekopany z glebą w proporcji 1:1. Zabieg ten najlepiej wykonać jesienią. Kora i trociny z drzew iglastych wbrew panującej opinii są dużo mniej skuteczne w obniżaniu pH, ich zadaniem jest jedynie utrzymanie niskiego odczynu w strefie korzeniowej gatunków kwasolubnych. Skuteczną metodą zakwaszenia gleby jest wysiew siarki pylistej, lub granulowanej. Siarka działa wolno i do pełnej skuteczności wymaga odpowiedniego czasu. Przy małych dawkach wysianych jesienią możemy uprawiać rośliny już wiosną, ale gdy musimy użyć maksymalnych dawek siarki (2,5-3,5 kg./10m2) to niestety z uprawą musimy poczekać minimum rok. Siarkę możemy stosować także po posadzeniu roślin, lecz jednorazowa dawka nie powinna wtedy przekraczać (50-100 g/10m2)powierzchni.
     Aby utrzymać niski poziom pH w uprawie roślin kwasolubnych należy unikać stosowania kompostu, obornika, oraz zasadowych nawozów mineralnych (np. saletra wapniowa, magnezowa, saletrzak), powodujących wzrost odczynu gleby. Do nawożenia pogłównego należy używać nawozów fizjologicznie kwaśnych, takich jak: siarczanowe formy amonu, potasu, magnezu, a do podlewania najlepiej wody deszczowej, gdyż woda ze studni, lub sieci wodociągowej zawiera zwykle duże ilości pierwiastków alkalizujących np. wapń. Przed użyciem takiej wody należy ją zakwasić (np. dodając Insol pH w ilości 2 2
PRZYBLIŻONE DAWKI SIARKI (w Kg./10m2)
POLECANE DO ZAKWASZANIA GLEBAktualny odczyn        gleby
(pH w KCl)
           Odczyn gleby jaki chcemy uzyskać
          3,5
          3,8
         4,0
    P*
     C*
     P*
    C*
    P*
    C*
       4,2          
    0,5
    1,5
    0,3
    0,9
   0,1
   0,2
       4,7
    0,8
    2,5
    0,4
    1,2
   0,2
   0,6
       5,0
    1,0
    3,0
    0,6
    1,8
   0,4
   1,2
       6,0
     1,2
    3,5
    0,9
    3,0
   0,6
   2,2


P*- Gleba piaszczysta      C*- Gleba ciężka

PRZYKŁADY NAWOZÓW I PREPARATÓW
 UŻYWANYCH DO ZAKWASZENIA GLEBY
Preparat
Właściwości
Florovit pod borówki
Nawóz przedwegetacyjny i pogłówny
Hortiform pH
Nawóz granulowany, przedwegetacyjny
Insol pH
Nawóz pogłówny
Multivit pH
Nawóz pogłówny
Nowomix do
niebieskich hortensji
Nawóz przedwegetacyjny i pogłówny
Szybko działający
Wigor S
Nawóz przedwegetacyjny wolno działającyWykorzystano materiały z „działkowiec 3/09”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz