czwartek, 17 marca 2011

Maliny-wymagania,odmiany

                                          MALINY

Te łatwe w uprawie krzewy jagodowe warto posadzić na działce dla niepowtarzalnego smaku i aromatu owoców

      W sprzedaży dostępnych jest kilka polskich odmian, które warto posadzić i zbierać aromatyczne owoce od końca czerwca aż do mrozów. Wybór odmian jest atrakcyjny, nie tylko ze względu na smak, ale również kolorystykę owoców, od czerwonych, czarnych po żółte. Warto mieć na działce odmiany letnie, które owocują na pędach dwuletnich ( Laszka,  Litacz ,Benefis ) oraz odmiany jesienne (w kolejności owocowania: Polesie, Polka, Polana, Poranna Rosa)

                        Właściwości prozdrowotne
Maliny od dawna znane były jako lek na przeziębienia. Herbatkę z sokiem malinowym każdy chętnie wypije, gdy jesienią lub zimą spada odporność organizmu i czujemy się źle, męczy nas katar, boli gardło. Przekonanie, jakie posiadły nasze babcie o zdrowotności malinowego soku, jest obecnie potwierdzone. Maliny zawierają bowiem wiele substancji bioaktywnych, jak kwas elagowy, antocyjany oraz witamina C, które to właśnie są odpowiedzialne za leczenie właściwości tych owoców. Kwas elagowy Działa jak „zmiatacz” wolnych rodników, wiąże i inaktywuje związki szkodliwe w organizmie, chroniąc przed chorobami nowotworowymi. Ponadto przyczynia się do powrotu do zdrowia w czasie przeziębienia, gdyż ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. W malinach szczególnie odmian polskich (Polka, Polesie, Poranna Rosa) znajdują się duże ilości kwasu elagowego, który jest łatwo przyswajalny przez organizm. Również antocyjany są związkami antyutleniającymi, pomagają w profilaktyce chorób krążenia, nowotworów oraz opóźniają proces starzenia. Chociaż związków tych jest mniej niż w owocach czarnej porzeczki (maliny zawierają 55g/100g antocyjanów, porzeczki ponad 300mg/100g), wspólnie z kwasem elagowym i witaminą C, stanowią grupę związków o prozdrowotnych właściwościach, wzmacniających organizm i wspomagających leczenie wielu chorób. Malina czarna zawiera 2-3 krotnie więcej antocyjanów niż maliny czerwone i jeżyny.

                                     Wymagania
Maliny preferują stanowisko słoneczne, w cieniu słabo owocują i owoce nie są dostatecznie słodkie. Gleba nie powinna być zbyt ciężka i wilgotna, gdyż korzenie malin źle znoszą nadmiar wody. Suche gleby również nie nadają się pod uprawę maliny, nawet krótkotrwała susza źle wpływa na wzrost i plonowanie roślin. Ważny jest również odczyn podłoża, który dla prawidłowego wzrostu powinien być lekko kwaśny. Jeśli jest taka możliwość, dobrym miejscem dla malin jest łagodny stok o wystawie południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej. Taki łagodnie przewiewny teren pomaga zachować zdrowotność roślin (pędów i owoców). Planując nasadzenia maliny, warto starannie przygotować glebę. Po przekopaniu ziemi należy wygrabić chwasty trwałe, a szczególnie perz. Można przekopać obornik lub kompost, albo wysiać nawozy zielone, które ścina się przed kwitnięciem i ponownie przekopuje glebę. Malina nie toleruje świeżego obornika, dlatego można go stosować kilka tygodni przed sadzeniem roślin, a nie bezpośrednio przed nim. Maliny letnie, w odróżnieniu od jesiennych, wymagają prowadzenie przy podporach, do których przywiązuje się pojedyncze pędy. 
          
                                  Odmiany letnie
Laszka-rośnie dość silnie, wytwarza kolczaste, łukowato wygięte pędy. Owocuje we wczesnym terminie-pod koniec czerwca lub na początku lipca. Plonem są stożkowe, jasnoczerwone, duże owoce z niewielkim omszeniem. Owoce są smaczne i nadają się do bezpośredniego spożycia lub jako dodatek do lodów i galaretek.
Benefis-wytwarza pędy sztywne, bezkolcowe. Odmiana późniejsza od Laszki o 7-10 dni. Plonuje obficie. Owoce są duże, stożkowate, ciemno czerwone z niewielkim nalotem, zwarte, nadają się na przetwory i do zjedzenia na surowo.
Litacz-malina czarna. Wzrost bardzo silny. Wytwarza kolczaste, łukowato wygięte pędy o dużej warstwie nalotu woskowego, co czyni je bardzo dekoracyjnymi. Pędy często się rozgałęziają, tworząc wiele pędów owoconośnych. Owoce są średnie i małe z charakterystycznym omszeniem, kuliste słodkie i smaczne.

                       Odmiany jesienne (powtarzające owocowanie)
Polesie-najwcześniejsza z malin jesiennych owocuje ok. 7 dni przed odmianą Polką- od końca lipca do października. Wzrost roślin jest średnio silny, pędy sztywne, pokryte niewielką liczbą dużych kolców. Owoce są duże, ciemno czerwone z omszeniem, smaczne. Odmiana ta jest polecana do bezpośredniego spożycia, a przede wszystkim na przetwory, które są szczególnie aromatyczne.
Polka-ma silny wzrost, pokrój rośliny jest wachlarzowaty, pędy pokryte dużymi kolcami. Początek owocowania przypada na koniec lipca/początek sierpnia i trwa aż do przymrozków. Owoce są duże, błyszczące i bardzo smaczne, polecane do jedzenia na surowo oraz do przetwórstwa.
Polana-najstarsza odmiana jesienna. Wytwarza dużo sztywnych pędów średniego wzrostu, z niewielką ilością małych kolców. Owocowanie rozpoczyna w drugiej połowie sierpnia i owocuje do przymrozków.
Owoce są średniej wielkości, żywoczerwone z połyskiem, zwarte i smaczne. Można z nich robić przetwory oraz jeść na surowo.
Pokusa-tworzy średnią liczbę mocnych pędów nawet do 2 metrów wysokości. Pędy są pokryte nielicznymi, małymi kolcami. Z odmian jesiennych najlepiej powtarza owocowanie na dwuletnich pędach(pozostawiona dolna część pędu). Owoce są bardzo duże(największe ze wszystkich odmian malin),lekko wydłużone, żywoczerwone z niewielkim omszeniem, średnio aromatyczne. Polecana głównie do dekoracji deserów i kompozycji owocowych.
Poranna Rosa-odmiana najpóźniejsza z jesiennych. Wytwarza silne, sztywne pędy mocno kolczaste. Owocowanie rozpoczyna się na początku września i trwa do przymrozków. Owoce są jasnożółte, okrągłe, smaczne. Polecana do dekoracji deserów i do bezpośredniej konsumpcji.


Wykorzystano materiały z „działkowiec 12/09

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz