czwartek, 17 marca 2011

Mech-sposoby zwalczania

          MECHsposoby zwalczania


Mech często pojawia się na działkach i w ogrodach w różnych miejscach. Często kupujemy „uniwersalny preparat na mech”, ale to nie wystarcza.
                                 
                                Skąd się bierze mech?

    Mchy to ekspansyjne rośliny o ogromnych zdolnościach adaptacyjnych, które są w stanie bardzo szybko zasiedlić niemalże każde środowisko. Jako rośliny pionierskie pojawiają się w miejscach najmniej oczekiwanych, przysparzając niekiedy ogromu prac pielęgnacyjnych lub renowacyjnych. Mogą pojawiać się nawet na stosunkowo nowych elementach architektury ogrodowej(kamiennych, betonowych, drewnianych)i na dachu niedawno wybudowanej altany. Organizmy te najchętniej zasiedlają cieniste i wilgotne stanowiska, o nadmiernej zwięzłości i kwaśnym odczynie gleby.      Najbardziej drażliwym miejscem występowania mchu jest trawnik, na którym z różnych przyczyn znajduje on optymalne warunki bytowania.


                Tradycyjne metody zwalczania mchu


     Jedną z najprostszych metod pozbycia się mchu jest mechaniczne usuwanie go wraz z częścią podziemną. Zabieg ten można wykonać za pomocą specjalnych narzędzi o podgiętych i ostrych zębach, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Jedną z głównych przyczyn powstawania mchu jest nadmiernie zwięzła gleba o niedostatecznym napowietrzeniu, a zatem w zabiegach pielęgnacyjnych nie może zabraknąć aeracji tych stanowisk. Najprostszym sposobem rozluźnienia i napowietrzenia gleby jest wykonanie w równomiernych odstępach, niewielkich, ale głębokich nakłuć. Można to zrobić zwykłymi widłami amerykańskimi, lub przy użyciu specjalnych aeratorów do pielęgnacji trawnika. Problemy z nadmierną zwięzłością gleby pojawiają się zazwyczaj przy niedostatecznej zawartości glebowej substancji organicznej (próchnicy). Dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie stanowiska pod uprawy wieloletnie, gdzie najważniejszym zabiegiem pozostaje optymalne nawożenie organiczne.
   Niekiedy wystarczająco skutecznym sposobem na pozbycie się mchu jest właściwa pielęgnacja trawnika. Intensywne nawożenie murawy i regularne nawożenie zapewnia roślinom optymalne warunki rozwoju. Gęsta i szybko rosnąca darń, umiejętnie koszona skutecznie zagłusza konkurentów na tyle, aby mech nie szpecił wizerunku trawnika.
    Tradycyjną metodą pozbycia się mchu z trawnika jest wapnowanie. Zabieg ten ma głębokie uzasadnienie, gdyż mchy preferują kwaśny odczyn gleby. Wysiew wapna powodujący podwyższenie odczynu ogranicza ich rozwój poprawiając jednocześnie warunki życia trawie. Szybszy i bujniejszy wzrost trawnikowej darni skutecznie zagłusza konkurentów i w naturalny sposób ich eliminuje. Wapnowanie należy wykonać jednak w sposób przemyślany i nie za często, zawsze ustalając dawkę nawozu w oparciu o aktualny odczyn gleby. W przeciwnym razie można łatwo przewapnować stanowisko. Wprawdzie pozbędziemy się mchu, ale jednocześnie utrudnimy pobieranie składników pokarmowych pozostałym roślinom. Skutkiem tego trawa będzie słabiej rosnąć, a pojawiające się przeżółknięcia roślin, wynikające z niedoboru mikroelementów, również nie będą zdobić trawnika.

                       Preparaty chemiczne do niszczenia mchu

     W ostatnim czasie w sklepach ogrodniczych pojawiło się dużo preparatów chemicznych, uznawanych przez wielu za panaceum, rozwiązujące problem mchu na trawniku (np. Mogeton 25 WP, Floranid Antymech 09GR).Wprawdzie chemiczne zwalczanie niechcianych lokatorów murawy są skuteczne, jednak ich użycie jest zabiegiem doraźnym i nie gwarantuje, że mech nie pojawi się po jakimś czasie ponownie. Stanie się tak zwłaszcza, gdy używając preparatu nie zadbamy o poprawę właściwości gleby i bezpośrednio po wygrabieni obumarłego mchu ponownie wysiejemy trawę. Najlepiej, gdy preparaty chemiczne będą stanowić uzupełnianie zabiegów, prowadzących do pozbycia się mchu. Tylko takie podejście gwarantuje skuteczne i długotrwałe pozbycie się problemu.
    Na szczególną uwagę zasługuje używanie preparatów i nawozów, zawierających siarczan żelaza (Agrecol na mech, Pokon anty-mech 60 WP, Biopon do trawnika z mchem).Wprawdzie związek ten wykazuje dobrą skuteczność w niszczeniu mchu, jednak utleniające się żelazo jest powodem pojawiania się rdzawych wykwitów i plam na różnych elementach architektury ogrodowej. Najbardziej narażone są elementy betonowe i kamienne o chropowatej powierzchni. Aby uniknąć przykrej niespodzianki po każdorazowym użyciu substancji zawierającej siarczan żelaza, należy dokładnie oczyścić elementy wrażliwe na przebarwienia z pozostałości nawozów (np. poprzez zamiatanie, spłukanie wodą). Pojawiające się plamy można też usunąć specjalnymi preparatami do czyszczenia elementów betonowych i kamiennych, dostępnych w handlu. Przed użyciem preparatu, w mniej widocznym miejscu należy wykonać próbę działania, aby wyeliminować ryzyko trwałego uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Reguła ta dotyczy wszystkich chemicznych preparatów czyszczących.

Wykorzystano materiały zawarte w Działkowiec 5/09 str.56-57.

4 komentarze: