poniedziałek, 21 marca 2011

ABC przygotowania warzywnika

       ABC przygotowania warzywnika


     Nowi użytkownicy działek nie mający dużego doświadczenia w uprawie warzyw szukają metod i sposobów na to, by ich zbiory były jak najlepsze i najobfitsze. Oto kilka porad, od czego powinni zacząć i jakie prace wykonać, aby spełniły się ich oczekiwania.

     Zdarza się, że gdy obejmujemy działkę po poprzednim użytkowniku nie zawsze jest ona w idealnym stanie, czasem bywa bardzo zaniedbana. Aby taką działkę doprowadzić do stanu sprzyjającego uprawie potrzeba dużo pracy i czasu. W takiej sytuacji było by lepiej w pierwszym roku nie siać żadnych warzyw, tylko skupić się na ulepszaniu działki.

              WYZNACZANIE MIEJSCA POD UPRAWĘ WARZYW

     Najlepszym miejscem pod uprawę warzyw jest stanowisko dobrze nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Gleba powinna mieć dobre właściwości wodno-powietrzne i zawierać próchnicę oraz składniki mineralne. Jeśli chodzi o odczyn gleby to pH powinno znajdować się w przedziale 6-7, jedynie pomidory, ziemniaki czy rabarbar lepiej rosną na glebach o odczynie pH 5,5-6. O sposobach zakwaszania gleby jak i wapnowaniu opisuję dokładniej w artykule „Jak zakwasić glebę”. Ważnym elementem jest, aby grządki przebiegały w kierunku północ-południe.

                            SPOSOBY NAWOŻENIA

     Każdy z pewnością wie, żeby podnieść żyzność gleby powinno się stosować nawozy. Dobrze znanym nawozem jest obornik, niestety trudno dostępnym, musimy więc zastąpić go kompostem, lub nawozem zielonym, czyli przekopywaniem specjalnie w tym celu posianych roślin. Nawozy tego typu są bardziej ekologiczne i posiadają cenne właściwości, których nie ma obornik, np. przenoszą składniki pokarmowe z głębszych do wierzchnich warstw gleby, rozluźniając ją poprawiają warunki cieplne i wodno-powietrzne. Rośliny poplonowe chronią glebę przed erozją wodną i wietrzną. Nawozy zielone doskonale ograniczają zachwaszczenie, co ma ogromne znaczenie przy działkach bardzo zaniedbanych, a także wzbogaca glebę w cenny azot (w przypadku roślin bobowatych).
     Najczęściej stosuje się międzyplony letnie i ozime. Warunkiem udanego międzyplonu letniego jest siew możliwie najwcześniejszy, najlepiej w lipcu, a najpóźniej do połowy sierpnia. Na glebach lekkich jako międzyplon letni uprawia się łubin żółty, peluszkę i seradelę. Na lepszych glebach łubin wąskolistny, wykę jarą, lub ozimą i bobik, natomiast z innych rodzin botanicznych latem można siać żyto, facelię, rzepak jary i ozimy. Można również mieszać rośliny bobowate z innymi np. (seradela z facelią, łubin żółty z facelią, żyto z wyką, słonecznik z peluszką i facelią)
     Na międzyplon ozimy stosujemy rośliny zimotrwałe, aby w przyszłym roku na wiosnę je przekopać. Późnym latem lub jesienią siejemy w siewie czystym lub mieszanym: wykę ozima, żyto, rzepak, rzepik ozimy, im późniejszy siew tym większa norma wysiewu nasion, zwiększamy ją również, gdy gleby są słabsze, ubogie i suche. Przygotowanie gleby pod siew musi być bardzo staranne, wskazane jest również nawożenie mineralne np. w postaci jednego z wieloskładnikowych nawozów mineralnych (300-400 g./10m.2).Nie należy przekopywać roślin zbyt głęboko (15 cm. na glebach cięższych, a 20 cm. na lżejszych), ponieważ rozkład biomasy zachodzi z użyciem powietrza. Po międzyplonie letnim można uprawiać wszystkie warzywa wymagające wczesnego siewu lub sadzenia, zaś po ozimy tylko te, które sieje się lub sadzi od połowy maja.

                                          CO UPRAWIAĆ

     Musimy zrobić plan warzywnika i najlepiej zrobić listę uprawianych gatunków. Planowanie warzywnika nie może być przypadkowe. Najpierw wybieramy kilka popularnych i łatwych w uprawie warzyw, a w miarę doświadczenia powiększamy ich asortyment. W pierwszym roku uprawiania przeznaczamy na warzywnik nie dużą powierzchnię i posiejmy tam np. sałatę (z kupionej rozsady w sklepie ogrodniczym), rzodkiewkę, cebulę z dymki na szczypior, koper. Możemy również posiać cukinię i kabaczek, fasolę szparagową, groch, bób, buraki ćwikłowe i kalarepę, a także wczesne pomidory karłowe, które nie wymagają podpierania, ani cięcia. Gdy mamy lepsza glebę posiejmy ogórki. Stosujmy właściwe zmianowanie, co zapewni dobry stan fitosanitarny gleby. A więc po wczesnych zbiorach uprawiajmy późniejsze, czyli np. po zbiorze sałaty i rzodkiewki: pomidory, ogórki, fasolę. A po zbiorze plonu głównego wprowadźmy poplony: sałatę, rzodkiewkę na zbiór jesienny. Gdy mamy taką możliwość zbudujmy sami, albo kupmy gotową małą szklarnię, w której moglibyśmy uprawiać już bardzo wcześnie niektóre warzywa, oraz samemu produkować rozsady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz